Belçika'da Enerji Krizi Ağaç Fiyatlarını Arttırdı

Belçika'daki odun tüccarları şu anda yakacak odun için alışılmadık derecede yüksek bir talep yaşıyor. Bunun nedeni elektrik ve gaz fiyatlarının yüksek olmasıdır.


Puurs-Sint-Amands'daki Peleman kereste fabrikası yetkilisi Marc Peleman, De Tijd gazetesinde yer alan bir haberde, "Odun için inanılmaz bir acele var" diyor. Diğer kereste tüccarları da bu talebi doğruluyor. 

Marc Peleman “Elektrik ve gaz fiyatları patlıyor. İnsanlar, karşılaştırıldığında hala çok ucuz olduğu için yeniden odun yakmaya başlıyor,” diye açıklıyor. Elektrik ve gaz fiyatları yarın düşerse, talebin de düşeceğine inanıyor.

Ahşabın mevcudiyeti ile ilgili endişeler

Deinze'deki kereste satıcısı Michels'den Mathieu Depuydt, şirketinin şu anda her zamankinden "iki kat daha meşgul" olduğunu bildiriyor: "İnsanların artık odun olmayacağından korktukları için giderek daha fazla stok yaptığını fark ettik." Depuydt bundan korktuğu için şu anda yalnızca Deinze bölgesindeki müşterilere teslimat yapıyor. "Hammaddelerimizi artık kendimiz temin edemiyoruz çünkü endüstri ahşaba çok fazla para ödüyor". "De Tijd" gazetesi, cari odun fiyatlarıyla ilgili olarak bir "fiyat patlaması" manşetleri atmaya devam ediyor. 

Belçika kereste birliği bunu doğrulamak istemiyor. Genel Sekreter François De Meersman, "Ormanlarda kereste satışları birkaç hafta içinde başlayacak, bu nedenle daha sonraya kadar somut rakamlar veremeyeceğiz" diyor. Fiyatlar yükselebilir ama bir patlama olacağını düşünmüyorum” dedi.

Depuydt ve Peleman zaten fiyatlarını artırdı. Peleman yaklaşık yüzde 20'lik bir artıştan bahsediyor. Depuydt durumu şöyle özetliyor: "Nakliye maliyetleri de dahil olmak üzere her şey daha pahalı hale geliyor, bu yüzden buna ayak uydurmak zorundayız." dedi. 
Daha yeni Daha eski